ایران در نقشه جهان

تمدید فراخوان ارسال چکیده مقالات کتاب سال "پدیدار شناسی و سیاست"

شنبه بیست و سوم آذر ماه 1398

با عنایت به استقبال صورت گرفته از طرف پژوهشگران فعال در شاخه‌های مختلف علوم انسانی از فراخوان مربوط به انتشار کتاب سال پدیدارشناسی و سیاست، گروه ویراستاری این کتاب سال، بدین وسیله اعلام می دارد که مهلت ارسال چکیده مقالات مربوط به این فراخوان را، به مدت یک ماه تمدید کرده است. آن دسته از پژوهشگرانی که علاقمند هستند چکیده مقالات خود را برای انتشار در کتاب سال پدیدارشناسی و سیاست ارسال کنند، تا سی ام مهر ماه ۱۳۹۸ و از طرق زیر، برای انجام ارزیابی اولیه ارسال نمایند.

فراخوان مقاله

نخستین کتاب سال ایرانی پدیدارشناسی و سیاست در ۱۳۹۹

در نخستین گام برای بنیان‌ گذاری جامعه‌ی ایرانی پدیدارشناسی، نخستین کتاب سال ایرانی پدیدارشناسی با تمرکز بر موضوع «پدیدارشناسی  و سیاست» منتشر خواهد شد.

با توجه به اهمیتی که قرائت‌های ضد-روشن­گری در پدیدارشناسی اگزیستانسیالیستی دارد، هنوز در ایران روی‌کرد پدیدارشناختی به سیاست به‌ویژه با سویه­ی و صبغه‌ی هوسرلی در کانون نقد و نظر نبوده است. انتشار نخستین کتاب سال پدیدارشناسی در ایران ، ابعاد این شیوه‌ی فهم از هستی‌شناسی اجتماعی-سیاسی معرفی ، و در معرض نقد و نظر قرار خواهد گرفت . مجموعه‌ی «پدیدارشناسی و سیاست» نخستین گام در راه تاسیس جامعه‌ی ایرانی پدیدار‌شناسی و بنیان نهادن «مدرسه­ی ایرانی پدیدارشناسی» است.

photo_۲۰۱۹-۰۸-۰۹_۱۸-۵۲-۴۴

ویراستاری این مجموعه را جهانگیر معینی علمداری و حمید ملک‌زاده بر عهده دارند. جهانگیر معینی علمداری، دانش­یار علوم سیاسی (دانشکده­ی حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران) و نویسنده‌ی «بازخوداندیشی؛ روشی درباره­ی مطالعه سیاست» (۱۳۸۵)،  «کلیسا و لویاتان: معنای سیاسی رابطه­ی مسیحیت معاصر با دولت در غرب» (۱۳۸۱)؛، و زیست­جهان و اهمیت آن برای سیاست (رخداد نو- ۱۳۹۴) است. از حمید ملک­زاده تا کنون کتاب«من یک نه-دیگران هستم: کاوشی در انضمامیت سوژه­ی سیاسی» (نشر پژواک- ۱۳۹۳) منتشر شده است و «بدنمندی و بنیان استعلایی سیاست: مطالعه‌ای درباره هستی شناسی سیاسی» و نیز برگردان کتاب یک پدیدارشناسی تمایز جنسی : هوسرل، مرلو-پونتی، بووآر از ساراهایناما در انتشارات گام نو در سال 1398 منتشر خواهد شد .

کتاب سال به همت انتشارات گام نو و انجمن علوم سیاسی ایران منتشر می‌شود. داوری هر مقاله بدون اطلاع داوران از نام و نشان نویسندگان به دو داور سپرده خواهد شد. به این منظور، نویسندگان باید پیش‌نویس مقاله‌ها را چنان تنظیم کنند که اطلاعاتی درباره­ی هویت خودشان در مقاله نیامده باشد.

گروه همکاران علمی  کتاب سال:

 1. حسن آب‌نیکی (دانشگاه آزاد اسلامی-واحد تهران جنوب)
 2. محمدجواد غلامرضا کاشی (دانشگاه علامه طباطبایی)،
 3. محمد‌مهدی مجاهدی (واحد علوم و تحقیقات، دانشگاه آزاد اسلامی)
 4. عباس منوچهری(دانشگاه تربیت مدرس)
 5. رضا نجف­زاده (دانشگاه بهشتی)
 6. علی اشرف نظری (دانشگاه تهران)

راه­نمای تنظیم مقاله

از پژوهش­گران و مترجمانی که به موضوع مذکور در کتاب سال علاقه‌مندند تقاضا می‌شود که آثار تالیفی خود را که تا کنون در نشریه‌ی دیگری داوری یا منتشر نشده است، به فارسی یا انگلیسی تا تاریخ سی ام مهر ماه سال ۱۳۹۸ همراه با چکیده‌ی مقاله، کلیدواژه‌ها، نام و نام خانوادگی نویسنده یا نویسندگان، نشانی الکترونیک نویسنده یا نویسندگان و شرح حال مختصر علمی به نشانی hmaleakzade@gmail.com یا hmalekzade@alumni.ut.ac.ir ارسال کنند.

محورهای پیش‌نهادی:

 • پدیدارشناسی استعلایی و سیاست: امکانات و مفاهیم بنیادین
 • معنای سیاست از نظرگاه هوسرلی
 • پدیدارشناسی و امکان گونه‌ای مبناگرایی در اندیشه‌ی سیاسی
 • پدیدارشناسی و مفهوم جماعت
 • پدیدارشناسی و اجتماعی بودن
 • پدیدارشناسی و مفاهیمی مانند جامعه (Society)، جماعت (Community) و دولت
 • پدیدارشناسی، زیست­جهان و جمهوری‌ خواهی
 • پدیدارشناسی و خشونت سیاسی
 • پدیدارشناسی و مفهوم بدنِ سیاسی
 • پدیدارشناسی و امکان فهم ایگو به عنوان هستی سیاسی
 • پدیدارشناسی، اخلاق و سیاست
 • پدیدارشناسی، شناخت و شناخت‌شناسی سیاسی
 • پدیدارشناسی و مسأله‌ی تمایز
 • تجربه‌ی پدیدارشناختی و سیاسی بودن
 • زیست‌جهان و امکان پدیدارشناختی تصور «ما» در مقام هستی سیاسی
 • امکان نوعی علم سیاست پدیدارشناختی
 • بدن، سیاست و ایگوی برخوردار از بدن

دریافت مقالات

پژوهش­گرانی که چکیده‌‌ی مقالاتشان داوری و پذیرفته شود، می‌توانند نسخه­ی اصلی مقال­ی خود را حداکثر تا تاریخ ۲۰ اسفندماه ۱۳۹۸ به نشانی الکترونیکی hmaleakzade@gmail.com یا hmalekzade@alumni.ut.ac.ir و یا در قالب لوح فشرده به نشانی : تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از سه راه طالقانی، خیابان نیرو، شماره­ی 7، واحد 12 دفتر انتشارات گام نو بفرستند.

متن مقالات ارسال شده ، شامل منابع و پانوشت‌ها نباید از 9500 کلمه فراتر رود.

در کتاب سال، ‌علاوه بر آثار تألیفی، ترجمه‌ی متون بنیادی یا نوشته‌های شارحان صاحب‌سبک یا ویراستاران آثار پیش‌گامان پدیدارشناسی نیز منتشر می‌شود. مترجمانی که در نظر دارند برگردان فارسی متنی را برای داوری و نشر به کتاب سال بفرستند، پیش از ترجمه و ارسال متن از طریق ایمیل با ویراستاران مجموعه درمورد متن پیش‌نهاد شده مشورت کنند.

قالاتی که به زبان انگلیسی برای کتاب سال تألیف شده باشند، در صورت پذیرش، پس از برگردانده­شدن به فارسی منتشر خواهند شد.