Iranian Political Science Association
  • نامه انجمن علوم سیاسی ایران خطاب به دکتر حسن روحانی رئیس جمهور محترم
   تاریخ : 1396/4/3 ساعت : 20:42 - گروه : عمومی

   محضر ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران حضرت حجت ­الاسلام و المسلمين جناب آقای دکتر حسن روحانی

   با سلام و آرزوی توفیق بیشتر جنابعالی و همکاران شما در صیانت حقوق جمهور، به استحضار می­رساند اطلاعیه مورخ 26/2/1396 سازمان سنجش آموزش کشور با عنوان آزمون استخدامی مشترک و فراگیر دستگاه­های اجرایی در حالي منتشر شده است كه سهم استخدام دانش­آموختگان رشته علوم سیاسی و گرایش­هاي وابسته، در این اطلاعیه صفر است! 

    

    

    

   بسم الله الرحمن الرحیم

    

   محضر ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

   حضرت حجت ­الاسلام و المسلمين جناب آقای دکتر حسن روحانی

    

   با سلام و آرزوی توفیق بیشتر جنابعالی و همکاران شما در صیانت حقوق جمهور، به استحضار می­رساند اطلاعیه مورخ 26/2/1396 سازمان سنجش آموزش کشور با عنوان آزمون استخدامی مشترک و فراگیر دستگاه­های اجرایی در حالي منتشر شده است كه سهم استخدام دانش­آموختگان رشته علوم سیاسی و گرایش­هاي وابسته، در این اطلاعیه صفر است! از جنابعالی به عنوان فردی حقوقدان و آشنا به دغدغه­های دانش سیاست، تقاضا داریم به چهار نکته ذیل بذل توجه فرموده و تصمیمی عادلانه و ثمربخشی را اتخاذ فرمایید:

    

   اول.

   حضرتعالی حتما مطلع هستید که اکنون رشته علوم سیاسی در بیش از 86 دانشگاه معتبر دولتی و غیردولتی و سه مقطع کارشناسی، کارشناسی­ارشد و دکتری دانشجو تربیت می­کند، اما در حال حاضر هزاران دانش­آموخته این رشته در مقاطع مزبور بیکار هستند.  

    

   دوم.

   رشته علوم سیاسی در ایران بیش از یکصد سال قدمت دارد و به سبب این پیشینه چشمگیر، هم­اکنون مجموعه­ای از دانش و تجارب انباشته و ارزنده در اختیار است که به هزینه بیت­المال و به کوشش استادان ارجمندي که شما نیز می­شناسید حاصل آمده است.

    

   سوم.

   شایسته است نگاهی به گرایش­های علوم سیاسی داشته باشید: مطالعات خاورمیانه، امنیت ملی، مطالعات امریکا، جامعه­شناسی سیاسی، مطالعات زنان و سياست، اندیشه سیاسی، مسایل ایران، روان­شناسي سياسي، سیاستگذاری، آینده­پژوهی، اقتصاد سياسي، امنیت بین­الملل، مطالعات شرق آسیا و بسیاری دیگر. اکنون کشوری در وسعت و عظمت ایران عزیز، عمیقا به تخصص های موجود در خانواده علوم سیاسی احتیاج دارد و غفلت و تغافل از مهارت و استعداد خانواده علوم سیاسی در آزمون فراگیر استخدامی سال 1396 ظلم بزرگی به دهها هزار جوان (اعم از دختر و پسر) و هزاران خانواده ای است که هزینه مالی و مهمتر از آن عمر عزیز خود را مصروف آموختن این رشته گرانمایه کرده ­اند.

    

   چهارم.

   انجمن علوم سیاسی ایران به عنوان سازمانی مردم­نهاد و نماینده صدها نفر از استادان علوم سیاسی و هزاران دانش­آموخته و دانشجوی علوم سیاسی خاطر نشان می­سازد که بخش موثری از گفتما­ن­سازی در جامعه کنونی ایران برای مشارکت سیاسی، انتخاب خردمندانه و دوراندیشانه بر عهده همین دانشورانی بود که بواسطه آشنایی­شان با فرصت­ها و تهدیدهای پیشاروی نظام جمهوری اسلامی ایران، اسیر حرص و هراس نشده و در ارتقای سواد سیاسی و آگاهی اجتماعی مردم سهم عمیقی داشته­اند. اکنون، همین کوشندگان به راحتی از گردونه امید و بهره­دهی به دستگاه­های نیازمند - از جمله وزارت کشور، وزارت امور خارجه، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مراکز مطالعاتی استراتژیک، وزارت آموزش و پرورش، و سازمان­ها و دستگاه­های اجرایی دیگر - حذف شده اند.

    

   بنابراین از جنابعالی، به عنوان مدافع حقوق همه ایرانیان و شخصیتی آشنا به بن مایه­های دانش سیاسی و بین­المللی، استدعا داریم همانند دستوری که در 10 مرداد 1395 دستور به ابطال سهمیه های تبعیض­آمیز جنسیتی دادید اکنون نیز دستور به جبران این ضایعه عظیم و دردناک دهید و جامعه علوم سیاسی ایران را به مثابه سرمایه استراتژیک جمهوری اسلامی نگهبان باشید. بی­تردید خانواده علوم سیاسی ایران، اینک و از پی حوادث متنوع، به مرحله­ای رسیده است که قادر است فهم عمیق و اصیلی را در جامعه مدنی نهادینه کند و امواج تهدید و یاس را از ذهن ایرانیان دور نماید. امیدوار و منتظر دستور و ورود قاطع جنابعالی هستیم.

                                                                             انجمن علوم سیاسی ایران            

     

 1. محصولات انجمن
  پیوندهای تصویری